Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Życzenia na Święta i Nowy Rok

2021-12-22
Autor: siekiera
Drogie Klubowiczki i Drodzy Klubowicze,

Żyjemy w świecie ciągłych przemian. Przemiany są immanentnym elementem naszej rzeczywistości. Zauważył to już starożytny mędrzec chiński Lao Tsy. W wyniku głębokich przemyśleń stworzył t.z.w. księgę przemian – I-Ching.

Dzisiaj bardzo wyraźnie widzimy, jak dynamicznie nasz świat się zmienia, niestety pogrążając się w coraz większym chaosie. Miliardy ludzi ze swoimi sprzecznymi interesami, dążeniami i działaniami, często napędzani strachem i nienawiścią, powodują w środowisku nieodwracalne, negatywne zmiany, które w swoim efekcie nieuchronnie doprowadzą do katastrofy.

Świat, aby dobrze funkcjonował, musi pozostawać w równowadze, lub, jak mówią inni, w porządku. W tym układzie głównym elementem zakłócającym porządek, jest człowiek. Aby ludzkie działania nie burzyły harmonii, człowiek zmienianie świata powinien zawsze zaczynać od siebie samego. Świat możemy trwale na dobre zmienić tylko dzięki naszej miłości i życzliwości.

Opowiada o tym historia o zaklinaczu deszczu. W pewnej wiosce nie padało od wielu tygodni. Nie pomagały ani modlitwy, ani zaklęcia. Zrozpaczeni mieszkańcy posłali po słynnego zaklinacza deszczu. Kiedy przybył, powiedział: „Dajcie mi chleba i wody na kilka dni oraz chatę, do której mógłbym się usunąć”. Po trzech dniach spadł deszcz. Uradowani mieszkańcy poszli do zaklinacza i zapytali, jak tego dokonał. A on tak im odpowiedział: „Gdy przybyłem do waszej wsi, poczułem, że panuje tu nieporządek, który powstał z nieczułości i wrogości. Dlatego poszedłem do chaty, którą mi daliście, i zaprowadziłem porządek w sobie. A gdy we mnie był porządek, wtedy w was zapanował porządek. Gdy w was był porządek, wtedy w przyrodzie zapanował porządek. A gdy w przyrodzie znów był porządek, wtedy spadł deszcz”.

Jesteśmy odpowiedzialni za to, czym emanujemy, co wysyłamy w świat: miłość, życzliwość, współczucie czy złość, niechęć, nienawiść. Miłość nie zaczyna się od słów ani od uścisków, zaczyna się w naszych myślach. Podobnie jest ze złością, z niechęcią, z nienawiścią.

Pamiętajmy o tej prostej zasadzie, o tym oczywistym mechanizmie przyczynowo – skutkowym.

Tej pamięci i takiego działania Wam życzę wraz z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia oraz Nowym Rokiem.

Siekiera