Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Rok 2022 - sprawozdanie z działalności KW Warszawa


Formalności
25 maja 2022 odbyło się Walne Zgromadzenie członków KW Warszawa, na którym to wybrano nowe Władze, w tym nowego Prezesa. Dokonano także zmian w Statucie Klubu, zasadach przyznawania członkostwa i zmiany wysokości opłat członkowskich.

Również podczas tego spotkania, członkowie Klubu nadali członkostwo honorowe kol. Ani Okopińskiej.

Przez cały rok Zarząd starał się na bieżąco informować członków Klubu o działaniach i wydarzeniach w Klubie i poza nim. W tym celu wysłaliśmy do członków Klubu 14 mailingów, wrzuciliśmy ponad 40 newsów na stronę i media społecznościowe.

Dofinansowania
Tak jak co roku dofinansowaliśmy post factum wyniki sportowe naszych klubowiczów. Orła KWW 2021 w kategorii górskiej otrzymał Jędrzej Jabłoński, w kategorii sportowej Kuba Jodłowski i Maria Lipkowicz.

Oprócz nagrodzenia zwycięzców w powyższych kategoriach dofinansowanie za rok 2021 zostało przyznane również Marcelowi Cholewie, Antkowi Kalinowskiemu, Tadkowi Passowiczowi i Matyldzie Wójcik.

Spotkania w skałach
Sokoliki i Rudawy Janowickie gościły nas w 2022 roku podwójnie. Klubowe rozpoczęcie sezonu w maju, jak i klubowe zakończenie sezonu w październiku przyciągnęły spore grono fascynatów granitu. Jak zawsze takie spotkania sprzyjają integracji, nie inaczej było i tym razem. Podczas tych wydarzeń dla chętnych odbyły się również warsztaty z różnych dziedzin wspinania.

Obozy i wyjazdy
Jak co roku zimowe obozy cieszą się dużą popularnością. W sezonie zimowym 2022 odbyły się dwa obozy wspinaczkowe, jeden w lutym w Dolinie Kieżmarskiej a drugi w marcu w Morskim Oku.

W tych samych miesiącach, czyli w lutym i marcu miały miejsce również dwa weekendy skiturowe. Pierwsze zgrupowanie działało w okolicach Hali Kondratowej, działalność drugiego skupiła się w Dolinie Chochołowskiej.

Klubowy obóz letni tym razem zawędrował do Austrii a dokładniej do historycznego rejonu Wilder Kaiser. Ponad 30 uczestników, dużo ciekawych przejść, no i zadowoleni klubowicze.

Zawody
Po obozie Wilder Kaiser rozdaliśmy symboliczne nagrody za najlepsze przejścia.

Na zakończeniu sezonu w Sokolikach również rozdaliśmy nagrody za najlepsze przejścia i najlepsze zdjęcie z imprezy.

W terminie 13-27 listopada zorganizowaliśmy zawody drytoolowe w podwarszawskim Janówku. Zawodnicy startowali w dwóch konkurencjach: w kategorii ogólnej i w kategorii zespołowej „Braterstwo liny”. Dla chętnych był również powieszony bal, który miał za zadanie imitować wspinaczkę w lodzie. W sobotni wieczór odbyło się również spotkanie na bulderowni Crux, gdzie swoją prezentację o przejściu Drogi Troszczinienki miał Maciej Bedrejczuk.

Akcje charytatywne
Na początku marca 2022 w siedzibie Klubu zorganizowaliśmy zbiórkę darów na rzecz Ukrainy. Część została zawieziona do Rzeszowa, do punktu zbiórki, w którym przekazywano dary bezpośrednio na Ukrainę, część została zawieziona do Twierdzy Modlin, w której to głównie przebywały dzieci i matki z Ukrainy. 

W maju przekazaliśmy z klubowego Funduszu Berbeki dla 4 rodzin łącznie 6000 zł.

Na przełomie listopada i grudnia braliśmy udział w akcji „Szlachetna Paczka KWW”.

Spotkania
W ramach spotkań w siedzibie Klubu podczas tak zwanych „Klubowych Czwartków” odbyły się:
  • 04.01.2022 - spotkanie wspomnieniowe poświęcone Józkowi Nyce,
  • 22.04.2022 - prezentacja Adama Latuska o Prokletijach,
  • 27.05.2022 - spotkanie informacyjne o Wilder Kaiser,
  • 08.09.2022 - podsumowanie obozu w Wilder Kaiser,
  • 27.10.2022 - podsumowanie zakończenia sezonu w Sokolikach,
  • 24.11.2022 - prelekcja Doroty Rasińskiej-Samoćko o projekcie „Podwójnej Korony”,
  • 22.12.2022 - coroczne spotkanie Wigilijne.
Szkolenia
Prężnie działają nasze klubowe sekcje drytoolowe. 3 sekcje prowadzone są kolejno przez Tomka Klimczaka, Roberta Nejmana i Grzegorza Rutkowskiego, czyli naszych klubowych Instruktorów Alpinizmu.

Podczas weekendu skiturowego w Dolinie Chochołowskiej z techniki jazdy na skiturach szkolił Janusz Szczepaniak-Krupowski (ratownik TOPR).

Na rozpoczęciu sezonu w Sokolikach odbyły się warsztaty ze wspinania w rysach prowadzone przez Karola Kosiorka i warsztaty z asekuracji w granicie prowadzone przez Grzegorza Rutkowskiego.

W lipcu Robert Nejman poprowadził w Alpach kurs „Alpejskie początki”, który był rozszerzoną wersją kursu taternickiego.

Na obozie letnim w Wilder Kaiser Piotrek Barankiewicz wraz z Markiem Grissbachem unifikowali kilku uczestników obozu ze wspinania alpejskiego.

Podczas zakończenia sezonu w Sokolikach swoją wiedzę przekazywali Kuba Jodłowski na warsztatach z bulderingu oraz Robert Nejman na warsztatach z asekuracji tradowej i budowania stanowisk.

19 listopada w siedzibie Klubu odbyła się unifikacja instruktorska poprowadzona przez Wojtka Święcickiego. Tematem unifikacji była całościowa ocena ryzyka podczas szkolenia oraz postępowania w czasie i po wypadku wspinaczkowym.

Pod koniec listopada oprócz zawodów drytoolowych odbyły się również warsztaty z podstaw drytoolingu prowadzone przez Jana Dryszla i Jakuba Siwka oraz warsztaty dla zaawansowanych prowadzone przez Roberta Nejmana.

Sekcja Agama
Zawody wspinaczkowe, dużo różnorodnych baldów i inne zabawy — tak wyglądał Dzień Dziecka zorganizowany przez Agamę. Dzieci z klubowej sekcji Agama i Klubu Wspinaczkowego Agama spędzili go na bunkrach w Beniaminowie, nieopodal Warszawy.

Wśród wielu sukcesów sportowych dzieci i młodzieży, na szczególne wyróżnienie zasługuje Antek Rygiel, który zajmował wysokie miejsca na zawodach i w klasyfikacji, dokonał przejść dróg skalnych do VI.5 RP włącznie oraz został powołany do Kadry Narodowej we wspinaczce sportowej na rok 2023.

Wyróżnić należy również Antka Kalinowskiego za zajęcie wysokich miejsc na zawodach i w klasyfikacji oraz za powołanie do Kadry Narodowej we wspinaczce sportowej na rok 2023.

Jakub Lewandowski zajmował wysokie miejsca na zawodach sportowych oraz dokonał przejść do 7c RP we francuskim Orpierre.

Marysia Lipkowicz jak co roku zajmowała wysokie miejsca na zawodach z cyklu Pucharu Polski oraz na komercyjnych zawodach organizowanych przez ścianki wspinaczkowe.

Zgodnie z agamową tradycją, pod koniec roku Agama zorganizowała wigilię połączoną z zawodami na ściance wspinaczkowej na Nowowiejskiej. KWW przekazało na te zawody nagrody.

Sukcesy członków
Przez cały rok Jędrzej Jabłoński dostarczał nam wyjątkowych przejść, wśród których na szczególną uwagę można zwrócić na Low G Man D14, Uragano Dorato D15 lub French Connection D15- oraz na 2 przejście trudnej drogi The Rave M10 w Hyalite Canyon.

Monika Witkowska, jako druga Polka, zdobyła 22 lipca szczyt K2.

Dorota Rasińska-Samoćko zdobyła 7 ośmiotysięczników, w tym na 4 ośmiotysięczniki (Annapurna I, Kanczendżonga, Lhotse i Makalu) weszła w przeciągu 30 dni, a na 3 kolejne (Nanga Parbat, Broad Peak i K2) weszła w przeciągu 28 dni.

Tomasz Klimczak i Józef Soszyński (KW Trójmiasto) w dniach 8-11 lipca, przeszli kombinację dróg na północnej ścianie Grandes Jorasses. Zespół wspinał się na Filarze Croza, głównie w linii drogi Le Chemin des E’toiles. Cała górska akcja zajęła im 7 dni.

Tomasz Klimczak zajął 1 miejsce, a Jan Dryszel 3, na zawodach drytoolowych DryRes 3.0 organizowanych przez Rzeszowski Klub Wysokogórski.

Na klubowych zawodach DryTool 2022 wśród nagrodzonych nie mogło zabraknąć naszych członków. W kategorii ogólnej 2 miejsce zajął Paweł Olendzki, a 3 miejsce przypadło Michałowi Jastrzębskiemu. W kategorii „Braterstwo liny” wygrali Robert Nejman i Paweł Olendzki.

Jędrzej Jabłoński na zawodach z serii Pucharu Europy we Wspinaczce Lodowej w słowackiej Żylinie zajął 5 miejsce w finale. Na zawodach w czeskim Brnie debiutowała również nasza klubowiczka Izabela Kopeć, która zajęła 15 miejsce na 28 startujących zawodniczek.

Inne działalności Klubu
W roku 2022, w styczniu ukazał się dzięki staraniom Ani Okopińskiej kolejny numer Echa Gór.

W marcu KW Warszawa zostało sponsorem głównym nagród w 6 edycji zawodów „Tylko dla kobiet” na warszawskim Obiekto.

Dzięki zebranym środkom z 1% za rok 2020 w wysokości 3787,74 zł udało się zakupić nowe przewodniki i plakaty z topo. Dzięki temu w znaczny sposób odświeżyliśmy klubową bibliotekę.

Jak co roku z okazji akcji „Pamiętamy” odbywa się msza święta w intencji zmarłych wspinaczy. Również w ramach akcji „Pamiętamy”, cały czas dbamy o aktualizowanie listy pamięci i listy pochówku zmarłych wspinaczy.

Nawiązaliśmy współpracę z filmygorskie.pl, dzięki której w zamian za promocję pokazów filmowych, otrzymaliśmy wejściówki, które były rozlosowywane wśród klubowiczów.

Członkowie Klubu mają możliwość korzystania z usług oferowanych przez firmę Medicover. W grudniu 2022 roku liczba osób, które miały aktywny pakiet sportowy, wynosiła 67 osób, a z pakietu medycznego korzystało w tym czasie 15 osób.

Przed zawodami Dry Toolowymi, które organizowaliśmy w Janówku, nasi klubowicze dokonali porządków w okolicach bunkrów oraz potrzebnych prac ekiperskich. Na niektórych drogach została poprawiona asekuracja oraz zostały wytyczone i obite nowe drogi.

W roku 2022 zorganizowaliśmy również szereg zamówień grupowych u topowych marek i firm outdoorowych, w tym grupową wysyłkę butów do podklejenia.

Ci, którzy odeszli…
Niestety miniony rok to również rok pożegnań. 4 czerwca zmarł po długiej chorobie Marek Skwarek, a 5 sierpnia zginął tragicznie w Tatrach Słowackich Marcin Konrad Jaroszewski.
 
Zarząd KW Warszawa