Podsumowanie roku 2016

W lutym 2016 roku Sekcja Wspinaczki Sportowej Juniorów „Agama” stała się częścią Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Wszyscy trenujący w niej zawodnicy są członkami KWW i reprezentują nasz klub na zawodach i w skałach. Postaram się przybliżyć naszą roczną działalność, zadania, które udało się nam zrealizować przez ten rok, oraz osiągnięcia zawodników KWW „Agama” w skałach i na zawodach.

W 2016 roku sekcja bardzo się rozrosła. Przybyło nam blisko 20 nowych uczestników, którzy trenują w czterech grupach. Każdy z nich to wielki pasjonat wspinaczki i widać, że ta nowa pasja przetrwa. Obecnie w KWW „Agama” jest ponad 60 młodych wspinaczy od 6 do 19 lat. Roczna współpraca Agamy z KWW zaowocowała świetnymi wynikami sportowymi w skałach i na zawodach. W Pucharach Polski startowało 41 naszych zawodników. W każdej edycji zawodów w finale startuje przynajmniej 5 zawodników. 15 zawodników wywalczyło w tym roku miejsce na podium. Zdobyli dla KWW 18 medali w Pucharach Polski, oraz wiele medali w innych zawodach rangi krajowej.

Zacznę od najstarszych naszych zawodników, prowadzonych przez Gosię Kusztelak i Kubę Jodłowskiego. Główny nacisk położyliśmy w tym roku na ich ulubioną dyscyplinę - bouldering. Szymon Doradziński wygrał w tym roku Puchar Polski Juniorów w Boulderingu. Stanął w Warszawie na najwyższym stopniu podium, oraz zdobył brąz w Mistrzostwach Polski w Kaliszu. W prowadzeniu Szymon zdobył II miejsce w Tarnowskich Górach. Mikołaj Sienkiewicz zdobył III miejsce w boulderingu w Warszawie, a w klasyfikacji generalnej był czwarty. Ola Lewicka zajęła II miejsce w zawodach boulderowych w Łodzi, co dało jej II miejsce w klasyfikacji generalnej. Filip Chrapowicki w tym roku startował już w młodzieżowcach. W lipcu cała czwórka reprezentowała Polskę w Pucharach Europy Juniorów w Boulderingu. Nie udało się co prawda zakwalifikować do półfinału, ale uzyskali całkiem niezły wynik.

olga
Olga Lewicka w PPJ w Kaliszu

W kategorii młodzików najlepiej spisał się Wojtek Michlewski. Zdobył dwa medale w konkurencji prowadzenie - srebrny w Tarnowie i brązowy w Warszawie.

wojtek
Wojtek Michlewski w finale PP w Warszawie
pola
Pola Pietkiewicz w finale PP w Warszawie
antek
Antek Kalinowski w finale PP w Warszawie

W kategorii dzieci młodszych na pierwszym miejscu w generalce był Antek Rygiel, który zdobył dla KWW Agamy 5 złotych i 2 srebrne medale. Trzeci w klasyfikacji generalnej był Marcel Cholewa, który zdobył złoto w Bytomiu. Najlepszą dziewczynką była Pola Pietkiewicz, która trzy razy zdobyła III miejsce. Dzieciaki startowały też w zawodach ogólnopolskich, które nie należały do Pucharu PZA, ale są pomimo to jednymi z najważniejszych zawodów. Pola i Marcel wygrali, a Marta Podgórska była III w Krakowskim Reni Sporcie, a na zawodach w Gdańsku Marcel był III.

grupa
Antek Rygiel, Pola Pietkiewicz i Marcel Cholewa - zdobywcy pucharów w klasyfikacji generalnej

W tym roku odbyły się cztery obozy w skałach: dwa na Jurze - letni w Łazach pod Krakowem, oraz jesienny - w Olsztynie, lipcowy w Dolomitach i sierpniowy na Słowacji w Sulovie.

W skałach najlepsze wyniki uzyskali:

• Szymon Doradziński - Isabelle - boulder 7a (Brody Iłżeckie, Kibel)
  • Wojtek Michlewski - Politema 7a (Arco), Urzędowa VI.3 (Jura)
  • Bartek Biskupski - VI.3 Straszykowe Skały (Ryczów), La bellezza della Venere IV+ (Arco), Little John 5b (Arco)

W maju KWW, sekcja Agama i Crux zorganizowali zawody Pucharu Polski Juniorów, oraz Puchary Młodzików i Dzieci w Boulderingu. Było to nie lada przedsięwzięcie wspierane przez PZA i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wystartowało 169 zawodników z całej Polski w wieku 6-17 lat. Udało się świetnie, a dzięki naszym sponsorom - Polarsport, Mammut, Climbo, ProRock Climbing, RedPoint i Pawłowi Haciskiemu - Przewodniki Wspinaczkowe Jura, dzieciaki dostały wspaniałe nagrody. Więcej informacji znajdziecie na stronie Agamy.

marcel
Marcel Cholewa w PP w boulderingu w Warszawie

W środę 7 grudnia, z okazji Mikołajek, Agama zorganizowała wspinaczkę na ściance dla niepełnosprawnych dzieci. To był prezent dla dzieci od naszej sekcji. Na zajęcia przyszło pięcioro dzieci. Poradzili sobie znakomicie i wszyscy, bez wyjątku weszli na samą górę. Bardzo dziękuję Oli Iwaniuk z Agamy, oraz CW „W Górę” za możliwość zorganizowania zajęć i zasponsorowanie dzieciom wejścia na ścianę. Dzieciaki są zachwycone i pytają, kiedy zorganizujemy takie zajęcia jeszcze raz. Darek, który ma chory staw biodrowy i nie może obciążać nogi, oraz Wiktoria, która ma chory kręgosłup dołączyli do naszej sekcji i regularnie uczestniczą w treningach. Wspinaczka stanowi dla nich, oprócz dobrej zabawy, również motywację do rehabilitacji. Zaczęli bardzo przykładać się do ćwiczeń i czynią ogromne postępy. Dzięki wspinaczce łatwiej im jest pokonywać chorobę.

W niedzielę 18 grudnia na Makaku spotkaliśmy się na Wigilii Agamy. Było nas ponad 50 osób ze wszystkich grup Agamy - młodszych i starszych, zawodników i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze wspinaczką, 7 trenerów i co najmniej 100 widzów. Dzięki temu mogliśmy się lepiej poznać, gdyż na co dzień grupy trenują na różnych ściankach i rzadko mają okazję się spotkać. Przyszli też rodzice, którzy mogli zobaczyć jaki postęp zrobiło ich dziecko i pokibicować w zawodach. Wyszło świetnie, bo dzieciaki pokazały klasę!

prezenty
Świąteczne prezenty dla Agamowiczów

Wspinaczkowy Triatlon, jak sama nazwa wskazuje, odbył się w trzech konkurencjach - prowadzenie, czasówka i bouldering. Wspinaczkowy Triatlon zorganizowaliśmy po raz pierwszy w 2014r. W bieżącym roku ranga zawodów znacznie wzrosła, gdyż okazało się, że wspinaczka sportowa będzie już w 2020 roku sportem olimpijskim i w dodatku formuła zawodów olimpijskich będzie zgodna z formułą naszych zawodów. Każdy zawodnik musi wystartować w każdej konkurencji, które składają się na ostateczny wynik. Wspinaczkowy triatlon służy więc przygotowaniu zawodników Agamy do olimpiady. Dla najstarszych - do najbliższej, a dla młodszych - do kolejnych. Wyniki nie były najważniejsze. Głównym celem zawodów była wspólna zabawa. Nie mniej jednak można było się sprawdzić kto, w której dyscyplinie wspinaczkowej czuje się najlepiej. Sponsorami zawodów byli Camp4 i Polarsport. Szczegółowa relacja z zawodów na naszej stronie.

triatlon
Wspinaczkowy Triatlon
triatlon1
sponsorzy
Dziękujemy Naszym Sponsorom: Polar Sport i Mammut za wspaniałe koszulki i bluzy, oraz pomoc sprzętową i wielkie zniżki dla naszych zawodników.

Dziękujemy też firmom, które wspierają wszystkie organizowane przez nas zawody i inne wydarzenia wspinaczkowe:

• ProRock Climbing, Przewodniki Wspinaczkowe „Jura” Pawła Haciskiego, Climbo, Camp4 - którzy zawsze fundują wspaniałe nagrody,
  • Coffee Lovers - która serwuje na imprezach smaczne poczęstunki,
  • oraz LabMasters - która na każdych naszych zawodach zajmuje się obsługą komputerową i w błyskawicznym tempie zlicza wyniki.