Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem


Hakówka- zestaw pytań
Jozef, 19.09.2019 13:48 Hey, od dłuższego czasu interesuje mnie hakówka. Raczej nie jestem godzien się pod to podłożyć, ale za to chcę zacząć zbierać informacje-przynajmniej dla spokoju ducha i głowy :). Czy mogli byście pomóc mi odpowiedzieć na kilka poniższych pytań, z góry dziękuję: 

1. Hakówka zimą a latem- różnice
2. Który sezon wybrać jako pierwszy 
3. Polecane drogi drogi w Tatrach na pierwszy raz ( o ile jest różnica  to nasuwają mi sie dwa warianty) 
a. zimą
b.latem 
4. Podstawowy zestaw szpeju pod :
a. styl aid
b. styl clean
5. Hakówka solo, czy sa jakieś tanie sposoby zabezpieczeń, nie biorące pod uwagę soloista i szpeju za gruby chajs. Wyrwałem info z jakichś staroci o asekuracji dwoma prusami- działa nie działa
6. Skąd dorwać/jak przerobić grigri pod solo. Czy faktycznie jest to  urządzenie dające rade pod taki sposób wspinania. 
7. Jak treningowo przygotować sie do hakówki. 

:) 
jesuisdesole, 19.09.2019 14:18 Różnica jest zasadnicza - w zimie jest zimno, a w lecie niekoniecznie. Zimą raczej ciężko będzie haczyć w stylu clean i zazwyczaj używa się haków.

O solowaniu na gri gri świtny filmik jest tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=BzJZSLhjPm0 (nie ma znaczenia czy idziesz klasycznie czy hakowo). Na prusie kiedyś solowałem, ale nie latałem więc nie wiem czy działa. Na pewno jest to mega upierdliwe.

Zestaw minimum to ławy i kontrfifka. Reszta to "sky is the limit". Jak na drodze są haki co metr to przehaczysz z kilkoma ekspresami. Im doga jest bardziej wymagająca pod względem osadzania punktów tym więcej szpeju musisz ze sobą zabrać (camów, kości, haków).

Polecam literaturę "How to bigwall climb" Crisa MacNamary oraz jego filmiki na youtube.


 
Jozef, 19.09.2019 14:58 Dzięki za odpowiedź, co do grigri   słyszałem że należny dokonać kilku modyfikacji, wyciąć jakiś element, inny przewiercić. A co do takich działań to poszukuje jakiegoś konkretnego/kompetentnego  źródła :)- lipa wiercić i ciać na patencie, co by później sie nie spieprzyć :) 

Polecasz jakieś pierwsze hakówki w tatrach ? Proste, w łatwej linii najlepiej z maxymalna ilością haków na drodze. 
dr, 20.09.2019 08:46 roboty nie jest dużo - ucinasz rączkę, żeby nie haczyła i blokady nie zwalniała, a przewiercasz po to, żeby linkę przewlec (i przez podpięcie do szelek ustawić przyrząd w pożądanej pozycji) - powyższe dotyczy gg1;
napisz do Regana - jestem przekonany, że Ci fotki podeśle;

poz_dr
Jozef, 24.09.2019 21:18 Dr. Poszło zapytanie do Regana, no i ten....no... odradza grigri do solo. Sam nie miał przykrego zdarzenia z tym sprzętem, natomiast słyszał wiele powodów do odrzuca tego urządzenie. Jedynie poleca uzbroić się w chajs i cierpliwość do zakupu solista lub silent partnera. Słabo... 

Ktoś używał grigri?  Jakieś przykre wypadki ktoś zanotował? 
Jozef, 24.09.2019 21:26 Czy ktoś zna taki węzeł samozaciskowy jak warkocz? 
Post edytowany. Ostatnio: 24.09.2019 21:43
olorin, 24.09.2019 22:05 > Ktoś używał grigri?  Jakieś przykre wypadki ktoś zanotował?

Ja uzywalem grigri i silent partnera. Jak to kiedys najlepiej wyjasnila mi pani w sklepie przy probie zakupu wina "Patyk" - szkoda zdrowia. Grigri zima to fatalny pomysl.
Grzegorz Mróz, (Gość), 25.09.2019 08:48 Chłopie. 
Jeśli pytasz o warkocz, pytasz jak przerobić gri do solo, nie zapoznałeś się z mnogością informacji w necie a co najważniejsze nie kombinowałeś sam z autoasekuracją, który patent działa- to daj sobie spokój. Albo zapisz się do KWW i poproś o warsztaty z tego tematu. Zapewne w sklepie klubowym kupisz takie warsztaty za 10-20 zl.
Jozef, 25.09.2019 11:51 Jestem w KWW. Nawet mnie szkoliłeś na skałkowym, dodatkowo rozmawialiśmy o hakówce jak i  przeróbce grigri kilka lat temu .... Sprawdzałem informację nt grigri do solo w Internecie, stad moje pytania… Na szczęście zapytałem, Regan od razu mi to odradził. Więc nawet nie zaprzątam sobie głowy tym tematem. Internet jest super i biorę go pod uwagę, ale nie jest moim zaufanym źródłem wiedzy, stad tutaj pytania w celu weryfikacji Internetu. Pytam o warkocz ponieważ dostałem informację nt temat- a niestety w Internecie ciężko znaleźć coś na polskich stronach. Od instruktora spaleo wiem że jest kilka odmian warkocza. Na pewno poproszę o warsztaty w tym temacie. Nie mniej jednak jestem chętny zdobyć wiedzę, przed jakimkolwiek działaniem. Wydaje mi się że KWW, jak i  forum są początkiem zdobywani takowej wiedzy. Gdy będę przekonany co do swoich chęci, jak i tym co się dowiedziałem na pewno poproszę o szkolenie.
fit
Post edytowany. Ostatnio: 25.09.2019 11:51
Jozef, 25.09.2019 11:55 Gelo, wywołujesz wrażenie że pytanie jest błędem.  Mama zawsze mi mówiła że nie ma głupich pytań, a sa tylko głupie odpowiedzi. 
Jusza, 25.09.2019 12:31
Shee, 25.09.2019 11:51 napisał(a):

Jestem w KWW. ... Wydaje mi się że KWW, jak i  forum są początkiem zdobywani takowej wiedzy. Gdy będę przekonany co do swoich chęci, jak i tym co się dowiedziałem na pewno poproszę o szkolenie.

fit
dr, 25.09.2019 12:34 jeśli chodzi o silent partnera, to kilka lat temu jego wadą było, że nie nadawał się na używanie w zimie;

poz_dr
Grzegorz Mróz, (Gość), 25.09.2019 15:13 Nie szkoliłem żadnego Shee.
Chcesz się wspinać hakowo to:
1. Znajdź partnera
2. Z dodatkowym backupem poprowadź kilka łatwych rys na Jurze, Sokołach, bunkrach.
3. Zdobywaj wiedzę i doświadczenie z miarodajnych źródeł
Chcesz się wspinać solo z asekuracją to:
1. Pozyskuj wiedzę od osób, które to robią a nie "słyszeli, że tak się robi lub nie"
2. Weryfikuj materiały z netu robiąc próby nie na żywym organiźmie.


Powodzenia
Obraz, 25.09.2019 16:56 > KWW, jak i  forum są początkiem zdobywani takowej wiedzy
 
- Przeczytaj dobrą książkę podstawową (n.p., dział o hakówce w Freedom of the Hills).
- Znajdź partnera do tego celu.
- Przećwicz podstawy na bunkrach
- Łap znawce i pytaj porad uzupełniających twoją wiedzę i doświadczenie.
  
Nie uczy się wspinaniu na forum, żadnym :) Nikt ci nie napisze kilkadziesiąt stron szczegółów, które są niezbędne dla bezpieczeństwa.
dr, 25.09.2019 22:32 hakówka bez młotka to strata czasu;

poz_dr