Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Zmarł Jan Serafin

2023-05-05
Autor: Cinek
Msza żałobna zostanie odprawiona 18.05.2023 o godz. 14:00 w kościele Karola Boromeusza na Powązkach.

---
Z przykrością informujemy, że 4 maja 2023 roku zmarł Jan Andrzej „Korbiasty” Serafin.

Jan Andrzej Serafin (ur. 04.09.1934 roku w Krakowie) był taternikiem, himalaistą, zawodowym ortopedą, profesorem medycyny (Akademii Medycznej w Warszawie). Wczesny partner m.in. Jana Długosza (to z nim miał iść na Lewą Kazalnicę, ale wyeliminowały go względy zdrowotne), także m.in. uczestnik pierwszego przejścia letniego direttissimy Mięgusza (1954, u góry filarem Zaremby), klasycznego przejścia drogi przez Matkę Boską (z J. Długoszem) na Zawratowej Turni i drogi Wicherkiewicz-Siedlecki na Kozich Czubach od pn. Miał też wysokiej rangi przejścia solo, np. granią Tomkowych Igieł (1958). Zimą m.in. jedno z pierwszych przejść filara Ganku (1960) i środka ściany Krywania z Koryciska (1958).

Uczestnik wstrząsającej akcji po Adama Milówkę, podczas której zginął także Tadeusz „Marynarz” Westfalewicz na pd. stronach Mięguszy (latem 1954).

Uczestnik i lekarz 12. polskich wypraw alpinistycznych w góry Pamiru, Alaski, Hindukuszu, w Himalaje i Karakorum. Także lekarz „grający” w wysokiej lidze na wyprawach, gdzie osiągał 8000 m (Kanczendzonga 1978, Mount Everest 1980), stanowiąc bezpośrednie wsparcie podczas udanych ataków szczytowych takich legendarnych wspinaczy jak Chrobak czy Wróż. Na Tirich Mirze (1975) w trakcie ataku szczytowego bez wahania przerwał go, by ratować jednego z członków ekspedycji. Zdobywał dziewicze szczyt w trakcie wypraw na Alaskę 1976 i w Góry Wrangla 1984 (eksploracja kompletnie dziewiczego rejonu Twaharpies, gdzie m.in. pokonał nowy i trudny filar lodowy wysokości ok. 1500 m, nazwany Filarem Solidarności).

Członek Komisji Lekarskiej KW i potem PZA, najwytrwalej kolekcjonował i publikował informacje z zakresu medycyny wysokogórskiej, reprezentował też w tym zakresie Polskę za granicą.

Dyplom Akademii Medycznej w Warszawie uzyskał w 1957 roku. W latach 1959-2004 pracował w Klinice Ortopedycznej AM w Warszawie. Stopień doktora nauk medycznych otrzymał w roku 1967, doktora habilitowanego nauk medycznych w 1986, natomiast tytuł profesora nauk medycznych w 1992. Pracował w Zarządzie Oddziału Warszawskiego PTOiTr (1976 -1978) i w Zarządzie Głównym PTOiTr (1986-2001).

Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi „Za 20-letnią pracę pedagogiczną”, Złotym Krzyżem Zasługi „Za wybitne osiągnięcia sportowe” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Za pracę zawodową”.

Był członkiem honorowym Klubu Wysokogórskiego Warszawa, Polskiego Klubu Górskiego, Stołecznego Klubu Tatrzańskiego, Polskiego Związku Alpinizmu oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Był również członkiem Societe Internationale de Chirurgie Ortopedique.

W Janku Serafinie tracimy wspaniałego kolegę, pełnego zrozumienia i bezinteresownej sympatii do ludzi. Wielu klubowiczów zawdzięcza mu wyleczone złamania, często bardzo skomplikowane. Nikogo, kto się do niego zwrócił, nie zostawiał bez pomocy.

Rodzinie i Przyjaciołom składamy najszczersze kondolencje.


Źródło zdjęcia: https://ptoitr.pl/
Dyskusja o tym artykule liczy 2 posty. Zobacz ją na forum.