Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Zmarł Andrzej Piekarczyk

2021-11-20
Autor: Cinek
Pogrzeb Andrzeja Piekarczyka odbędzie się w poniedziałek 29 listopada 2021 r. o godz. 14.30 na Cmentarzu Północnym. Uroczystości odbędą się w Sali B. Cmentarz Komunalny Północny - ul. K. Wóycickiego 14, Wólka Węglowa.
 
19 listopada 2021 roku zmarł Andrzej Piekarczyk, taternik, alpinista i podróżnik, członek honorowy Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Żonie Elżbiecie i całej Rodzinie składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Andrzej urodził się 6 czerwca 1939, z zawodu był dr. farmakologii, kierował Zakładem Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka. W latach 60. XX wieku przeszedł szereg trudnych dróg w Tatrach, m.in. grań Tatr Wysokich od Rakuskiej Czuby do Liliowego. Kierował obozami Koła Warszawskiego KW w Alpach i w Norwegii. W latach 1984 i 1986 uczestniczył w wyprawach eksploracyjnych PKG w góry Alaski, gdzie brał udział m.in. w pierwszych wejściach na bezimienne szczyty w Górach Wrangla (masyw Twaharpies), Thomson Ridge i Granit Ridge, co barwnie opisał w rozdziale Tańczący z niedźwiedziami czyli Alaska dwa razy książki W górach (2009).

Był uczestnikiem kilkunastu „wypraw geriatrycznych” w różne masywy górskie, m.in. Tienszan, Góry Fańskie, góry Kamczatki i Wysoki Atlas, dzieje X wyprawy w Hindukusz opisał w książce Wędrowanie po Wachanie (2017). Jest autorem licznych prac naukowych z dziedziny farmakologii oraz artykułów o tematyce alpinistycznej w czasopismach górskich i krajoznawczych (Taternik, Góry, Poznaj Świat oraz internetowe Głos Seniora i Echa Gór). Był członkiem lub przewodniczącym Komisji Rewizyjnej PZA w wielu kadencjach oraz członkiem Rady Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.
 
Zdjęcie autorstwa Andrzeja Gierycha.

Dyskusja o tym artykule liczy już 5 postów. Zobacz ją na forum.