Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Pańszczyzna

Góry / skały Tatry
Dolina / rejon Dolina Pańszczyca
Szczyt / formacja Wielka Buczynowa Turnia
Nazwa drogi Pańszczyzna
Wycena IV+

#1

Wielka Buczynowa Turnia Pańszczyzna IV+, 5 wyciągów + lotna asekuracja

Robiąc Pańszczyznę byliśmy przekonani z Jackiem Obmińskim, że robimy nową drogę. W istocie zrobiliśmy zimowe przejście kombinacji dróg Chrobaka, Stepka i Brachowskiego. Dopiero po naszym przejściu ukazał się w księgarniach przewodnik Cywińskiego. Wynika z niego, że w/w drogi pokrywają się częściowo z sobą i ich autorzy, nie wiedząc o sobie zgłaszali je jako nowe. Podobnie było i z nami. Analiza relacji autorów dróg po latach i konfrontacja z naszym przejściem wskazują, że faktycznie "naszego" terenu jest tam od pół do 2 wyciągów. Według nas jest to najłatwiejszy i najlogiczniejszy sposób zimowego przejścia środka północnej ściany WBT. Na całej drodze jest świetna asekuracja z kości i friendów (do rozmiaru 3). Haki są jednak niezbędne do zbudowania stanowiska po 3 wyciągu. 4 wyciąg wygląda trudno i ma wymagającą asekurację. W praktyce nie taki diabeł straszny, siada krótki Moby Dick a płytowy fragment puszcza. Nie miałem pojęcia jak to wycenić - wg nas jest "czujne" III.

Zejście: W dobrych warunkach śnieżnych schodzimy "jak puszcza" na pd. stronę WBT i następnie Orlą Percią idziemy na wschód do żlebu spadającego z Buczynowej Przełęczy. Żlebem tym do góry i na północną stronę do Pańszczycy. W kiepskich warunkach śnieżnych i przy zagrożeniu lawinowym powrót może zamienić się w epopeję. "Dwójkowa" grań zarówno w stronę Granatów, jak i Krzyżnego wygląda na mocno wspinaczkową.

Mimo że wejście w ścianę położone jest stosunkowo niedaleko od Betlejemki ma się wrażenie działania w zupełnie innych górach niż na Hali Gąsienicowej.

Droga znajduje się w ścisłym rezerwacie przyrody TPN i wspinanie się tam jest zabronione
fit

Autor topo: Wojtas

Powiązane przejścia

Data Zespół