Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Sekcja DT u Griszy

2023-08-03
Autor: Cinek
Sezon letni w pełni, ale już teraz należy zacząć myśleć o przygotowaniach do sezonu zimowego. Świetnym miejscem do takich przygotowań są klubowe sekcje drytoolowe.

W tym momencie mamy 2 wolne miejsca na sekcji DT prowadzonej przez Grzesia „Griszę” Rutkowskiego. Sekcja ruszy na początku października.

Osoby zainteresowane proszone są o bezpośredni kontakt z Griszą, mailowo [email protected] lub poprzez jego profil na FB. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące treningów.
 

Zasady uczestnictwa

Uczestnictwo w zajęciach jest tylko dla członków Klubu (czyli z opłaconą składką za rok 2023). Od uczestników oczekujemy tak samo wysokiego zaangażowania w trening, jakie otrzymają od nas. Przewidujemy kameralną 4-osobową grupę.

To nie jest kurs wspinaczkowy. Uczestnicy powinni posiadać własny sprzęt i podstawową wiedzę jak się nim posługiwać. Wymagamy również umiejętności bezpiecznej asekuracji z liną.
 

Czas i miejsce treningów

Zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki pomiędzy godziną 18:00 do 20:00. Sekcja głównie działa w Tajnej Warszawskiej Drytoolowni na Mariensztacie, ale również na bunkrach w podwarszawskim Janówku.
 

Program

Treningi poprzedzone zostaną wywiadem identyfikującym umiejętności uczestników i cele, jakie chcą osiągnąć oraz pomiarem składu ciała, aby później monitorować jego zmiany (w szczególności przyrost masy mięśniowej i spadek poziomu tkanki tłuszczowej).

Zajęcia są podzielone na 3 bloki, powtarzane w cyklach:
  • budowa wytrzymałości ogólnej oraz technika wspinania na dziabkach (4-6 zajęć po 2 godziny),
  • budowa siły maksymalnej (6 zajęć po 2 godziny),
  • kształtowanie wytrzymałości siłowej (4-6 zajęć po 2 godziny).

W ramach każdego bloku uczestnicy będą przede wszystkim wykonywać:
  • ćwiczenia na dziabkach — bouldery na specjalnych chwytach pod dziabki oraz wspinanie z liną w Janówku,
  • ćwiczenia specyficzne wzmacniające grupy mięśni wykorzystywane w drytoolingu,
  • ćwiczenia ogólnorozwojowe kształtujące kondycję.
     
Szczególny nacisk położony zostanie na technikę wspinania drytoolowego. Uczestnicy będą na bieżąco otrzymywać informację zwrotną dotyczącą sposobu wykonywania ćwiczeń, aby były one najbardziej efektywne oraz aby uniknąć ewentualnych kontuzji.

W ramach sekcji przewidujemy również możliwość przeprowadzenia treningów / warsztatów w plenerze, żeby uczestnicy doświadczyli wspinania w formacjach najbardziej zbliżonych do tych spotykanych w górach.


Koszty i zasady płatności

Cena za 2-godzinne zajęcia wynosi 60 zł od osoby. Obowiązuje płatność z góry za każdy blok lub za całość. Żeby zostać członkiem sekcji drytoolowej KW Warszawa, musisz dokonać opłaty z góry co najmniej jeden blok zajęć. W przypadku braku obecności na zajęciach opłata nie podlega zwrotowi, ale istnieje możliwość odrabiania nieobecności w terminach ustalonych z trenerem.

Cena sekcji nie zawiera opłaty za wejście do drytoolowni — 10 zł od osoby, czy opłat za wspinanie na bunkrach w Janówku. Opłaty za wstęp do drytoolowni pokrywają koszty chwytów, które niszczą się znacznie bardziej niż w klasyce.
 

Sprzęt

Każdy uczestnik obowiązkowo musi posiadać:
  • własny komplet dziabek,
  • uprząż,
  • przyrząd asekuracyjny,
  • kask,
  • buty wspinaczkowe.
     

Prowadzący

Grzesiek „Grisza” Rutkowski — wspina się od 1997 roku, zimą od 2004. Lubi zarówno przejścia zimowe w stylu light and fast jak i trudną klasykę zimową. Uprawia drytooling od 2014 — dobrze czuje się zarówno w okapach Janówka jak i na technicznych płytach Zakrzówka. Członek KW Warszawa od 2000 roku.

Kilka najciekawszych dróg zimowych z jego dorobku (wszystkie drogi pokonane OS):
  • Wysoka — Droga Motyki WI3,
  • Wysoka (pn. ściana) — Droga Stanisławskiego M5, 550 m,
  • Kopa Spadowa — Zachodni Filar M5, 500 m,
  • Niżnia Królewska Baszta — Dobré Skutky M7,
  • Czołówka MSW — kombinacja Szare Zacięcie / Greystone M8-.
Janówek:
  • Stary człowiek nie może D11 RP,
  • Sportowe drogi do D8+ OS.
     

Konsultacje i opieka

Tomasz „Klimas” Klimczak — wspina się zimą od 2009 roku. Jako pierwszy Polak pokonał słynną Trylogię Alpejską (północne ściany Eigeru, Matterhornu i Jorassów) w ciągu jednego roku. Współautor nowych dróg w Hindukuszu i Karakorum. Nominowany do Złotego Czekana (na długiej liście) w 2015 roku. Pokonywał drogi alpejskie o trudnościach ED2. Współautor uklasycznienia najtrudniejszej ówcześnie drogi zimowej w polskich Tatrach „Polak w Kosmosie” na Kotle Kazalnicy o trudnościach M9-. Drogę prowadzono na własnej asekuracji w stylu RP (cała asekuracja osadzana była z ręki w trakcie wspinania). Wspinał się na większości poważnych zimowych tatrzańskich ścian różnymi drogami. Sportowo wspina się na poziomie D12 RP.
Dyskusja o tym artykule liczy 2 posty. Zobacz ją na forum.