Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Obóz w Dolomitach 2021 - zapisy

Data wydarzenia: 2021-08-21 , godz. 12:00 Do: 2021-09-05 , godz. 10:00 Kategoria: Obóz

Udany obóz w Ailefroide za nami, a co przed nami... Oczywiście kolejny obóz w Dolomitach, który planujemy w terminie 21.08-05.09. Podobno jest bardzo duże zainteresowanie więc może uda się powtórzyć zeszłoroczną frekwencję.


Zapisy na pobyt samodzielny - zapisują się tu klubowicze,
chcący wziąć udział w obozie jako samodzielne osoby.


Zapisując się na obóz, miejcie na uwadze komplikacje związane z pandemią. Jeśli do jakiegoś “alpejskiego” kraju nie będzie dało się normalnie wjechać a do innego tak - to przesuniemy wtedy obóz w inne miejsce. Ostatecznością będzie odwołanie obozu.


Poniżej możecie zapoznać się z krótką charakterystyką rejonu w którym przyjdzie nam działać przygotowaną przez Kajmana (poprawki Cinek i Żenia).

Oprócz tego, polecamy lekturę artykułu podsumowującego obóz sprzed roku oraz artykułów z obozów klubowych z poprzednich lat w A/Zero:

 

Dolomity

Duży i zróżnicowany rejon górski oferujący zarówno wielkie drogi przekraczające 1000 m wysokości jak i rejony zbliżone do wspinania skałkowego. Charakter wspinania przypomina wspinanie w zagranicznych rejonach wapiennych. Na ogół jest stromo i dosyć siłowo, tarcie znakomite. Jakość skały bardzo zróżnicowana, podobnie jak asekuracja. Wiele popularnych dróg posiada bardzo dużo stałych punktów przelotowych. Ponieważ w większości są to haki, warto posiadać młotek w celu sprawdzania ich jakości.

Wiele rejonów charakteryzuje się krótkimi podejściami od parkingu. Do poruszania się po okolicy, w tym do dojazdów na wspinanie, niezbędny jest własny samochód. W wielu miejscach dopuszczalne jest biwakowanie (ale nie kempingowanie) na dziko czyli rozbijanie namiotu na noc i zwijanie rano.
 
dolomity
Grupa Tofan i Cinque Torri.
Fot. Piotr Barankiewicz


Nocleg

Czy będzie to kemping Sass Dlacia - tak jak rok temu czy któryś z kempingów wokół Cortiny d'Ampezzo, zdecydują osoby zapisujące się na obóz.

Ceny na kempingach są różne w zależności od miesiąca ale trzeba liczyć się z wydatkiem około 15 euro za noc.


Dojazd

Najlepszy dojazd z Polski wiedzie przez Czechy i Austrię lub Niemcy i Austrię i wymaga wykupienia winiet na autostrady. Najszybszy wg. Googla dojazd z Warszawy to ok. 13:30 i 1238 km. Własny samochód pozwala w 20-30 minut dojechać do punktów z których można w rozsądnym czasie podejść pod ciekawe drogi górskie.


Wspinanie

Rejon jest bardzo atrakcyjny dla wspinaczy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze wspinaniem w górach ponieważ obfituje w ciekawe, wiodące w dobrej skale i niezbyt długie drogi o dobrej asekuracji. Są tam oczywiście również drogi dla ambitnych - długie i trudne z takimi słynnymi klasykami na czele jak Constantini - Apolonio VII, 550 m na Tofana Pilastro di Rozes.

Inspiracji co do wyboru dróg możecie poszukać choćby w szczegółowym zestawieniu przejść z obozu sprzed roku.


Topo

Dla tego rejonu jest bardzo dużo przewodników (również w języku polskim) np.:
  • Dolomity. Najpiękniejsze drogi wspinaczkowe i ferraty wokół doliny Val Gardena
  • Dolomity. Najpiękniejsze drogi wspinaczkowe wokół Cortina d’Ampezzo
  • The Dolomites: Rock Climbs and via Ferrata
  • IV grado Dolomiti orientali 1
  • IV grado Dolomiti orientali 2
  • Best of Dolomiten

Topo internetowe:


Inna działalność sportowa i turystyczna

Dolomity słyną z dużej siatki, znakomicie przygotowanych i ciekawych szlaków typu via ferrata. Dla miłośników historii ciekawe może być podążanie śladami zaciętych walk z czasów pierwszej wojny światowej (liczne pozostałości fortyfikacji i instalacji wojskowych, często w bardzo trudno dostępnych miejscach). Osoby o wyjątkowo mocnej kondycji mogą skorzystać z ciekawych tras zarówno na rower szosowy jak i górski.
 
Autorem zdjęcia głównego jest Aneta Harczuk.
Dodano: 2021-07-26 (Cinek)

Dyskusja o tym artykule liczy już 6 postów. Zobacz ją na forum.