Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Obóz w Dolomitach 2020

Data wydarzenia: 2020-08-22 , godz. 20:00 Do: 2020-09-06 , godz. 10:00 Kategoria: Obóz

Na przełomie sierpnia i września a dokładniej w terminie 23.08-05.09 planujemy obóz w Dolomitach, najprawdopodobniej na kampingu Sass Dlacia - bardzo ładnym i bardzo korzystnie położonym kempingu.

Dla zainteresowanych chcielibyśmy zorganizować alpejski kurs wspinaczkowy.

1
2
3

Zapisy

Zapisy na pobyt samodzielny - zapisują się tu osoby, chcące wziąć udział w obozie jako samodzielni wspinacze.

Zapisy na kurs - dla osób chcących wziąć udział w kursie wspinaczki wysokogórskiej w górach nielodowcowych, podczas obozu w Dolomitach.

Szczegółowe informacje dotyczące zapisów na unifikację pojawią się w najbliższym czasie.

Natomiast poniżej możecie zapoznać się z krótką charakterystyką rejonu, w którym przyjdzie nam działać i opisem kempingu.
 

Dolomity

Duży i zróżnicowany rejon górski oferujący zarówno wielkie drogi przekraczające 1000 m wysokości jak i rejony zbliżone do wspinania skałkowego. Charakter wspinania przypomina wspinanie w zagranicznych rejonach wapiennych. Na ogół jest stromo i dosyć siłowo, tarcie znakomite. Jakość skały bardzo zróżnicowana, podobnie jak asekuracja. Wiele popularnych dróg posiada bardzo dużo stałych punktów przelotowych. Ponieważ w większości są to haki, warto posiadać młotek w celu sprawdzania ich jakości.

Wiele rejonów charakteryzuje się krótkimi podejściami od parkingu. Do poruszania się po okolicy, w tym do dojazdów na wspinanie, niezbędny jest własny samochód. W wielu miejscach dopuszczalne jest biwakowanie (ale nie kempingowanie) na dziko czyli rozbijanie namiotu na noc i zwijanie rano.


Nocleg

Znakomitym punktem wypadowym jest położony najwyżej w Dolomitach na wys. 1680 m n.p.m. kemping Sass Dlacia (centralna część Dolomitów, nieopodal przełęczy Falzarego). Położony jest w pięknej okolicy, a tuż za płotem znajduje się spory sektor wspinaczki sportowej.
 
dolomity_kamping

Własny samochód pozwala w 20-30 minut dojechać do punktów z których można w rozsądnym czasie podejść pod ciekawe drogi górskie. W okolicy przełęczy Falzarego jest mnóstwo dróg w znakomitej skale, o zróżnicowanej długości (najwięcej ok. 200-300 m) jak i trudnościach dostosowanych zarówno do początkujących jak i bardzo zaawansowanych.


Dojazd

Najlepszy dojazd z Polski wiedzie przez Czechy i Austrię lub Niemcy i Austrię, wymaga wykupienia winiet na autostrady. Najszybszy wg. Googla dojazd z Warszawy to ok. 13:30 i 1238 km.


Wspinanie

Rejon jest bardzo atrakcyjny dla wspinaczy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze wspinaniem w górach ponieważ obfituje w ciekawe, wiodące w dobrej skale i niezbyt długie drogi o dobrej asekuracji. Są tam oczywiście również drogi dla ambitnych - długie i trudne z takimi słynnymi klasykami na czele jak Constantini - Apolonio VII, 550 m na Tofana Pilastro Rozes.
 
wspinanie_w_dolomitach_2
wspinanie_w_dolomitach_3


Topo

Dla tego rejonu jest bardzo dużo przewodników (również w języku polskim) np. Mauro Bernardi – Dolomity lub Najpiękniejsze drogi wspinaczkowe wokół Cortiny d’Ampezzo.

Topo internetowe:


Inna działalność sportowa i turystyczna

Dolomity słyną z dużej siatki, znakomicie przygotowanych i ciekawych szlaków typu via ferrata. Dla miłośników historii ciekawe może być podążanie śladami zaciętych walk z czasów pierwszej wojny światowej (liczne pozostałości fortyfikacji i instalacji wojskowych, często w bardzo trudno dostępnych miejscach). Osoby o wyjątkowo mocnej kondycji mogą skorzystać z ciekawych tras zarówno na rower szosowy jak i górski.
Dodano: 2020-06-19 (Cinek)

Dyskusja o tym artykule liczy już 12 postów. Zobacz ją na forum.