Zapraszamy na memoriał w narciarstwie wysokogórskim im Józefa Oppenheima, 2 kwietnia, w dolinie Chochołowskiej.
W sobotę 2 kwietnia 2016 już po raz piętnasty Dolina Chochołowska będzie gościć zawodników Memoriału Józefa Oppenheima.
Tym razem zawody mają rangę szczególną, są bowiem Mistrzostwami Polski PZA w narciarstwie wysokogórskim. Na tą okoliczność zaplanowano długą i ciekawą trasę ze startem przy Schronisku Blaszyńskich a następnie prowadzącą przez Iwaniacką Przełęcz, Ornak, Siwą Przełęcz, Dolinę Strorobociańską, Żleb Kulawiec, Trzydniowiański Wierch, Dolinę Jarząbczą, Grzesia i na końcu Rakoń z metą usytuowaną na Polanie Chochołowskiej. Trasa może być zmodyfikowana w zależności od warunków śniegowych, nadal bowiem czekamy na większy opad śniegu
Gospodarzem zawodów jest tradycyjnie Schronisko na Polanie Chochołowskiej, gdzie od piątku będzie się mieścić biuro zawodów a wieczorem odbędzie się odprawa zawodników.
Partnerem Generalnym zawodów jest Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, zawody wspierają świetnie znane ski-alpinistom firmy Dynafit i Pomoca a także zakopiańska Restauracja Javorina i Schronisko na Polanie Chochołowskiej. Dla wszystkich zawodników przygotowano w pakietach startowych chusty wielofunkcyjne POMOCA a po zawodach każdy dostanie pyszny obiad w Schronisku.
Na zwycięzcę na długiej trasie oprócz medalu Mistrzostw Polski czeka nagroda pieniężna – 200 Euro, pozostałe nagrody to bony do wykorzystania w sklepach firmowych Dynafit i Salewa, vouchery na kolację w Restauracji Javorina, a także vochery na pobyt w Schronisku na Polanie Chochołowskiej.
Do zobaczenia w Tatrach Zachodnich!
Nasze zawody poświęcone są pamięci Jozefa Oppenheima nie bez przyczyny.
Urodził się 15 czerwca 1887 w Warszawie. Był jedną z barwniejszych i bardziej znanych postaci międzywojennego Zakopanego.
Z Tatrami i z Zakopanem związany od 1910 roku. Taternik, narciarz wysokogórski i wieloletni (1914-1939) kierownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Uczestniczył w pierwszych zimowych wejściach m.in. na Kaczy Szczyt, Młynarz i Północną ścianą na Mięguszowiecki Szczyt Czarny.
Przed I wojną światową był w zarządzie Sekcji Narciarskiej PTT. W latach międzywojennych był sędzią narciarskim i jednym z najaktywniejszych działaczy narciarskich w Zakopanem. Wytyczał tatrzańskie szlaki narciarskie, a z ramienia TOPR był członkiem kolejnych komisji do spraw przewodnictwa tatrzańskiego.
Józef Oppenheim wprowadził w życie ideę „wyrypy” narciarskiej czyli długiej, wielogodzinnej wycieczki - tury na nartach, prowadzącej przez parę dolin, pokonującej wiele przełęczy i szczytów. Swoje trasy opisał w przewodniku narciarskim Szlaki narciarskie Tatr Polskich i główne przejścia na południową stronę, wydanym w Krakowie w 1936 roku. Przez długi okres czasu był to jedyny przewodnik narciarski po Tatrach.
Pozostałe w rękopisie jego wspomnienia narciarskie zostały wykorzystane w książce Wandy Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego „W stronę Pysznej”
W czasie II wojny światowej przebywał najpierw w okolicach Kowla, a od 1942 w Warszawie, gdzie z powodu swego żydowskiego pochodzenia ukrywał się u przyjaciół aż do powstania warszawskiego, a po jego upadku pomagał w ewakuacji szpitala z rannymi i w ten sposób wydostał się z Warszawy do znajomych w Pruszkowie.
Po wojnie wrócił do Zakopanego, gdzie w 1945 był krótko kierownikiem TOPR-u, a potem organizował domy wypoczynkowe na Groniku w Kościelisku. 28 lutego 1946 roku został zamordowany we własnym domu na Krzeptówkach.
Jest pochowany na Cmentarzu przy Ul. Nowotarskiej w Zakopanem.
Organizatorzy XV Memoriału Józefa Oppenheima:
TOPR
TKN Tatra Team
SNPTT
PTTK Odzdział Zakopane
Schronisko na Polanie Chochołowskiej
Strona www/zapisy:
www.tatrateam.com
tekst: Justyna Żyszkowska
plakat: Blanka Gluzińska
Zdjęcie Józefa Oppenheima ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego