Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Komunikat nowego zarządu KWW

2019-02-22
Autor: Cinek
Drodzy Klubowicze!

W związku z naszym wyjściem z PZA pojawiają się w przestrzeni publicznej różne wątpliwości, ale też plotki, mity. Chcemy Wam pokrótce wyjaśnić status quo oraz pierwsze kroki podejmowane przez Zarząd.
 
 1. Walne Zebranie Członków Klubu zatwierdziło wyjście z PZA i wybrało nowy Zarząd oparty w dużej mierze na dotychczasowym składzie.
 2. Nasze wyjście z PZA generalnie nie skutkuje utratą praw czy przywilejów i nie zmienia sytuacji formalno-prawnej członka Klubu.
 3. Klub zapewnił dotychczasowe warunki korzystania z ubezpieczenia PZU "Bezpieczny Powrót". Dla naszych Klubowiczów PZU zapewni tę samą cenę co dla PZA.
 4. Legitymacja członkowska nadal uprawnia do poruszania się poza szlakami na terenie TANAP na Słowacji (nie jest tu konieczna, wbrew krążącym opiniom, przynależność klubu do UIAA).
 5. Do uprawiania taternictwa na terenie TPN konieczny jest tylko wpis do książki wyjść. Legitymacja Klubu nadal może służyć jako dodatkowy identyfikator.
 6. Przy okazji informujemy, że prawdopodobnie zwrócimy się do UIAA o status członka obserwatora.
 7. Zawodnicy będą mogli uzyskać licencję PZA. Jest kilka możliwości przeprowadzenia tego, zależą one od skłonności PZA do współpracy. Przy przychylnym podejściu PZA nie będzie to w ogóle problem, ale jesteśmy również przygotowani na inny scenariusz. Klub śledzi prace legislacyjne dotyczące wspinaczki i będzie w nich brał czynny udział.
 8. Powołana zostanie Komisja Wypraw (odpowiednik komisji Wspinaczki Wysokogórskiej PZA), do której będzie można kierować wnioski o dofinansowania wyprawowe.
 9. W najbliższym czasie ruszy proces certyfikacji instruktorów klubowych. Doświadczeni wspinacze czy narciarze skiturowi będą mogli ubiegać się stopień instruktorski, który będzie uprawniał do szkolenia podczas klubowych imprez. Prace w tym zakresie trwają; ideą jest ułatwienie dostępu mniej doświadczonych Klubowiczów do wiedzy i doświadczenia tych z większym stażem. Wiedza ma być przekazywana zgodnie ze sztuką i z zasadami bezpieczeństwa w sposób zunifikowany.
 10. Planujemy stopniowe zwiększanie ilości imprez klubowych mających za zadanie m.in. ułatwienie integracji, zdobywanie wiedzy górskiej i wspinaczkowej (w pierwszej kolejności będą to szkolenia na bunkrach, otwarcie sezonu letniego, majowe wyjazdy skałkowe i 2 szkoleniowe obozy letnie), a także cykliczne wykłady, prelekcje, slajdowiska prowadzone zarówno przez Klubowiczów jak i zapraszanych gości ze świata szeroko pojętych gór - wspinaczy, biegaczy, skitourowców, autorów książek górskich, dietetyków itd. Zarząd będzie dokładał starań, aby zapewniać dostęp do wiedzy i szkoleń oraz integrować środowisko klubowe, jednak aby w pełni było to możliwe, a także odpowiadało na Wasze potrzeby, niezbędny jest Wasz udział i zaangażowanie w te wydarzenia.
 11. Planujemy ożywić i powiększyć siedzibę Klubu. Liczymy, iż stanie się ona miejscem spotkań naszego środowiska. W pracach Zarządu pojawiają się w tym zakresie pomysły, jednakże liczymy również na Waszą inicjatywę. Chcielibyśmy, by życie klubowe przeniosło się z poziomu Internetu do kontaktów osobistych.
 12. Proces restrukturyzacji klubu po wyjściu z PZA potrwa co najmniej jedną kadencję. Pojawia się wiele nowych zagadnień, które w sposób przemyślany wprowadzamy w życie. Na efekty trzeba chwilę poczekać, niemniej będziemy Was informować o postępie prac. Od Was oczekujemy natomiast włączenia się w pracę organizacyjną, bo Klub to ludzie. Zgłaszajcie pomysły, a pomożemy w ich realizacji. Szukamy chętnych do następujących komisji:
 • Komisja wspinaczki skałkowej,
 • Komisja wspinaczki sportowej,
 • Komisja turystyki wysokogórskiej,
 • Komisja skituringu,
 • Komisja ds. promocji i reklamy,
 • Komisja ds. nieruchomości,
 • Komisja ds. edukacji, kultury i etyki wspinania,
 • Komisja ds. dotacji,
 • Komisja prawna.
Zainteresowanych pracą na rzecz klubu prosimy o kontakt przez [email protected]. Wszelkie pomysły mile widziane, zwłaszcza te poparte chęcią ich realizacji.
Dyskusja o tym artykule liczy 3 posty. Zobacz ją na forum.