Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

"Góry dalekie i bliskie" - In memoriam Bogdan Jankowski

Data wydarzenia: 2020-02-13 , godz. 17:00 Kategoria: Inne
Zapraszamy do krainy gór dalekich i bliskich - widzianych oczami Bogdana Jankowskiego. Zapraszamy na prelekcję ku pamięci Bogdana. Zachowana prelekcja jest owocem kilkudziesięciu lat działalności górskiej autora oraz dwudziestu lat starań, szukania okazji do nagrania jej i ostatecznie pracy nad jej zmontowaniem - czynionych przez Jego rodzinę. Teraz oddajmy głos Bogdanowi:  

"Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele, mam przyjemność opowiedzieć Państwu o moich górach. Nie o górach w ogóle, ale właśnie o moich górach. Górach, w których miałem szczęście być, które zapisały się w mojej pamięci, które starałem się zapisać na zdjęciach, a czasem na taśmie magnetofonowej. Opowiem o górach wielkich i dalekich, ale też o górach małych i bliskich. Bliskich w sensie fizycznym, mentalnie również bliskich, bliskich sercu. Będę starał się pokazać te góry widziane z mojego subiektywnego punktu widzenia. Będę starał się podzielić z Państwem moim podejściem do gór, moim przekonaniem, że góry to owszem himalajskie olbrzymy, ale również mały, lśniący mikoł kamyk znaleziony na lodowcu, że góry to monstrualna lawina, ale też pojedyncza gwiazdka śniegu, która siadła na ciemnym rękawie kurtki i nie chce się stopić i pozwala się obserwować kiedy stoimy zimą na stanowisku asekuracyjnym przez godzinę, czasem przez drugą, że góry to legendarny Yeti i jego ślady, ale też boża krówka na źdźble trawy w Sokolikach, że góry to też dzwonki jaków idących w karawanie, skrzypienie młynka modlitewnego w Thyangboche, że góry to noc w rwanym wiatrem namiocie, gdzieś tam wysoko, na wysokości siedmiu tysięcy metrów, ale również noc przy ognisku w Sokolikach. Ciepła noc i ciepłe poczucie obecności kogoś bliskiego. I dopiero to wszystko razem stanowi góry, które mogą stać się sporą częścią czyjegoś życia."

Spotkanie odbędzie się w Stołecznym Klubie Tatrzańskim 13 lutego o godzinie 17:00 w siedzibie PTTK, ul. Senatorska 11 w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy.
 
010_Granie_1
141_K2 do Samotni
241_Nanga 96-97, noc2
Dodano: 2020-01-30 (Cinek)

Dyskusja o tym artykule liczy 2 posty. Zobacz ją na forum.