Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Anna Czerwińska (10.07.1949 – 31.01.2023)

2023-01-31
Autor: Cinek
Uroczystości pogrzebowe śp. Anny Czerwińskiej, odbędą się 16 lutego o godzinie 14:00 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Komunalnym Wojskowym (Powązki Wojskowe) w Warszawie, po czym nastąpi odprowadzenie do miejsca spoczynku w Alei Zasłużonych — kwatera G II, rząd tuje, miejsce 10.


Mszę Świętą w intencji Anny Czerwińskiej, dnia 17 lutego (piątek) o godzinie 18:00 w kościele Świętego Ducha, ulica Długa 3 (róg Freta), odprawi ojciec Krzysztof Wendlik.

 
Jedna z najwybitniejszych, najaktywniejszych i najbardziej znanych polskich alpinistek i himalaistek.

Z wykształcenia była farmaceutką (dr. nauk farmaceutycznych), co z powodzeniem później wykorzystywała, spiesząc z pomocą wielu potrzebującym osobom, spotykanym w górach.

Długą drogę wspinaczkową rozpoczęła w roku 1969, zaczynając od skałek, przez Tatry, Alpy, a kończąc na Karakorum i Himalajach.

Ma w swoim dorobku szereg wybitnych przejść. Wspinała się zazwyczaj w zespołach kobiecych, przez długi czas w dwójce z Krystyną Palmowską. Razem przeszły w Tatrach m.in. diretissimy Kazalnicy i Małego Młynarza (latem), czy zimą filar Ganku.

W tym samym zespole przeszła w Alpach m.in. pn. filar Les Droites, tzw. Majorkę na wschodniej ścianie Mont Blanc czy drogę Schmidów na północnej ścianie Matterhornu. Najgłośniejsze jest jej przejście zimą tej ostatniej ściany w czteroosobowym zespole kobiecym, z Wandą Rutkiewicz, Krystyną Palmowską i Ireną Kęsą (I zimowe przejście północnej Matterhornu w zespole kobiecym).

W górach najwyższych pojawiła się w roku 1975, uczestnicząc w słynnej Ladies Expedition, jednak wtedy poważna kontuzja nogi uniemożliwiła jej wejście na szczyt. Powiodło się jej cztery lata później – na Rakaposhi (1979, nowa droga, pierwsze wejście kobiece). W 1983 r. na Broad Peaku, działając w dwójkowym zespole kobiecym, dotarła na przedwierzchołek, dwa lata później przyszedł pierwszy ośmiotysięcznik – Nanga Parbat (1985, pierwsze wejście w zespole kobiecym). Rok później uczestniczyła w bardzo ambitnej wyprawie na K2, kierowanej przez Janusza Majera, której celem było pierwsze przejście filara południowego, tzw. Magic Line – dotarła wtedy na filarze do wysokości 8200 m. W roku 1988 kierowała międzynarodową udaną wyprawą na Makalu, w 1990 – na Kangchendzongę. W 1991 wróciła w Tatry, gdzie dokonała prawdziwego wyczynu, przechodząc samotnie główną grań Tatr.

Po kilkuletniej przerwie, poświęconej zgromadzeniu funduszy na dalszą działalność, zabrała się za skompletowanie Korony Ziemi, zaczynając od Aconcagui w 1995 r. Ostatnim z tej serii był Everest — zdobyła go po trzech nieudanych próbach, w 2000 roku (jako druga Polka, po Rutkiewicz) — miała wtedy 51 lat. Koronę zdobyła natomiast jako pierwsza Polka (z Polaków ubiegł ją tylko Leszek Cichy).

W dalszym ciągu kontynuowała wejścia na ośmiotysięczniki: w 2000 r. dotarła na centralny wierzchołek Shisha Pangma, rok później zdobyła Lhotse i Cho Oyu. Następny był Gasherbrum II (2003), potem Makalu (2006, samotnie). W sumie zgromadziła na swoim koncie sześć głównych wierzchołków ośmiotysięczników.

Była członkiem honorowym PZA oraz macierzystego Klubu Wysokogórskiego Warszawa. W 2003 została odznaczona przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Za całokształt działalności górskiej otrzymała w 2018 Super Kolosa — prestiżową nagrodę za dokonania eksploracyjne.

Obdarzona niecodzienną fantazją i lekkim piórem, dużo pisała: poza licznymi artykułami i wywiadami zamieszczonymi w rozmaitych czasopismach górskich, opublikowała kilka poczytnych książek: Dwa razy Matterhorn (współautorka, 1980 i 1984), Trudna góra Rakaposhi (1982), Broad Peak '83 tylko dwie (1989), Nanga Parbat, góra o złej sławie (1989), Groza wokół K2 (1990 i 2020) oraz Korona Ziemi (2000).

O swoich górskich przygodach potrafiła też barwnie i zajmująco opowiadać. Najlepszą ilustracją jest spisana przez Romana Gołędowskiego, ciesząca się dużą popularnością autobiograficzna seria GórFanek: Moje ABC w skale i lodzie (2008), Na szczytach Himalajów (2008), GórFanka w Karakorum 1979 - 1986 (2010), GórFanka powraca w Karakorum (2011), Na himalajskiej ścieżce (2011). Jest też bohaterką zabawnego filmu Darka ZałuskiegoPrzypadki pani Ani” (2001).

Chętnie udzielała się w mediach, uczestniczyła w najrozmaitszych festiwalach górskich, zdobywając serca licznych fanek i fanów, dla których była inspiracją. Chociaż tak znana, nie miała w sobie nic z celebrytki. Zawsze chętnie przychodziła z pomocą. Cieszyła się z tego, że oddała szpik dziewczynie chorej na przewlekłą białaczkę, zainicjowała nawet wyprawę na KilimandżaroSzpik na szczyt”, zorganizowaną dla osób z tego typu chorobami.

W naszym górskim światku była wielką indywidualnością: samodzielna, konsekwentna i zdeterminowana w dążeniu do celu, była jednocześnie bezpośrednia, niestwarzająca dystansu, obdarzona dużym poczuciem humoru. Potrafiła w krótkich, lapidarnych słowach oddać istotę rzeczy, przy tym nikogo nie obrażając.

W roku 2019 obchodziła pięćdziesięciolecie wspinania. Przebyła długą drogę; jak sama twierdziła, z chorowitej, wypieszczonej jedynaczki zmieniła się w prawdziwego człowieka gór.

Niestety, najwyraźniej nie potrafiła się odnaleźć poza górami. Ostatnio odgrażała się, że napisze jeszcze książkę o mniej znanych stronach swojego barwnego życiorysu. Do końca wierzyłam, że jej się to uda – i że jeszcze uda nam się razem związać liną.

Krystyna Palmowska

Dyskusja o tym artykule liczy 3 posty. Zobacz ją na forum.