Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

śp. Ryszard Szafirski (Msza Święta)

Data wydarzenia: 2016-12-10 , godz. 14:00 Kategoria: Inne
Ryszard Szafirski był jednym z najwybitniejszych alpinistów pokolenia powojennego, a ściślej grupy określanej mianem "Pokolenie 60", w skład której wchodzili jeszcze  Heinrich, Kurczab, Saduś, Zdzitowiecki, Chrobak, Łaukajtys i Mróz. Zaczął się wspinać pod koniec lat 50-tych i szybko awansował do sportowej czołówki. W 1963 roku dokonał pierwszego zimowego przejścia filara Kazalnicy (z Lucjanem Sadusiem), a rok później piątego przejścia Grani Tatr (z Adamem Zyzakiem).
ryszard-szafirski-lata80
(fot. arch. Ryszard Szafirski)

W kolejnych latach zabłysnął w Alpach przede wszystkim pierwszym powtórzeniem owianej legendą drogi Bonattiego na pn. Matterhornu i wytyczeniem nowej drogi na pn. ścianie Eigeru - filarem północnym. Przejście to stało się zresztą przyczynkiem do sławnego sporu z Messnerami i Hiebelerem o pierwszeństwo wytyczenia drogi, który to spór wygrali jednak Polacy.

Największym chyba osiągnięciem Ryśka było zdobycie Malubitingu North (6843), ale przede wszystkim Kunyang Chhish (7852) z Heinrichem, Stryczyńskim i Zawadą. Powszechnie jest to wejście uważane za przełomowe dla polskiego alpinizmu zdobywczego i jeden z największych sukcesów w historii polskiego wspinania.
 
kunyang-heinrich-zawada-stryczynski-szafirski
Andrzej Z. Heinrich, Andrzej Zawada, Jan Stryczyński i Ryszard Szafirski (fot. Ryszard Szafirski)

W latach 77-78 był szefem tatrzańskiej grupy GOPR, był też współautorem sławnego "raportu taterników" dotyczącego pacyfikacji kopalni Wujek. Informacje pozyskano od szkolonych w Tatrach zomowców, którzy "wysypali się" w trakcie popijawy. Ostracyzm części środowiska, które negatywnie oceniało sam fakt podjęcia szkolenia zomowców, ocenianego niekiedy jako "zdrada", zmusił Ryśka do emigracji do Kanady i spowodował głębokie rozczarowanie do środowiska. Dopiero ostatnie lata przyniosły rehabilitację i moralne zwycięstwo, ponieważ byli zomowcy zostali ostatecznie skazani właśnie na podstawie odtworzonego w 1999 roku raportu (oryginalne raporty zaginęły).

 


Na prośbę bliskich i przyjaciół Ryśka zorganizowana została w Warszawie Msza Święta w jego intencji, która odbędzie się 10 grudnia 2016, o godzinie 14:00 w Kościele Wszystkich Świętych (Pl. Grzybowski 3/5). 
Mszę odprawi ks. Adam Smólski.

Dodano: 2016-11-30 (Jusza)