Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Nagroda Orzeł KW

Co roku KW Warszawa przyznaje nagrody "Orzeł KW" za wybitne i wyróżniające się osiągnięcia wśród klubowiczów w dwóch kategoriach:
  • wspinaczce górskiej
  • wspinaczce sportowej (skałkowej i panelowej)

Laureaci poprzednich edycji


2015

W kategorii górskiej:

  • Maciek Bedrejczuk, Maciej Janczar i Tomek Klimczak za wyprawę Tagas Expedition. Nagroda to bon na 600 zł.
  • Wyróżnienie - Kacper Bąba (16 lat) za skompletowanie Korony Tatr.
W kategorii sportowej: nie przyznano.


2014

W kategorii górskiej:

  • Tomek Klimczak za przejścia wielkich ścian w Alpach - północnej Eigeru drogą klasyczną i północnej Grandes Jorasses drogą Colton-McIntyre.

W kategorii sportowej:

  • Nina Gmiter za przejście drogi Fish Eye (8c) w Olianie.

Laureaci Orłów KW otrzymali bony na sprzęt firmy Salewa o wartości 1000 zł i bony na zakupy w firmie Yeti również o wartości 1000 zł.


2013

W kategorii górskiej:

  • Paweł Karczmarczyk za przejście Drogi Chergianiego (5B, WI3, śnieg 70 st., IV, M7+ 1800 m) na Uszbie Południowej w dwa dni.
  • Wyróżnienie - Tomek Klimczak za przejście Filaru Croza (Grandes Jorasses) oraz liczne przejścia tatrzańskie: Superdiretissima MSW, Droga Długosza na Kazalnicy, Filar MSW, Parada jedynek na Kotle Kazalnicy, Droga Motyki na Łomnicy oraz Droga Stanisławskiego z obejściem góry na Małym Kieżmarskim Szczycie.

W kategorii sportowej:

  • Przemek Klentak za poprowadzenie w 2013 roku w podkieleckiej Ciosowej drogi Melancholię (VI.5) - to jedno z najlepszych przejść tradowych w Polsce w ostatnim czasie.


2012

W kategorii górskiej:

  • Kinga Baranowska za zdobycie w imponującym stylu - bez tlenu i w samotnym ataku szczytu Lhotse.

W kategorii sportowej:

  • Nina Gmiter za przejścia skałkowe na poziomie 8b+ RP.

Nagrodzone osoby otrzymały od naszych partnerów nagrody rzeczowe: Salewa - plecaki i termosy, Yeti - talony na zakupy o wartości 600 zł.
 

2011

W kategorii górskiej: 

  • Maciej Ostrowski oraz Paweł Strzelecki za pokonanie Wielkiej Grani Peuterey, która za Januszem Kurczabem, jest najdłuższą i najpoważniejszą drogą na najwyższy szczyt Alp, a prawdopodobnie również w całych Alpach.
  • Wyróżnienie - Michał Król, Tomek Kowalski, Alek Barszczewski, Marcin Księżak.

W kategorii sportowej: 

  • Janek Sokołowski za nieustający progres wspinaczkowej formy, pokonanie dróg Potęga Trójkątów (VI.6+), Droga między dziupelkami (VI.6) oraz wielu innych o równie wysokich wycenach, a także dzielne reprezentowanie KWW na arenie wspinaczkowej.
  • Wyróżnienie - Ewa Załuska.

Nagrodzeni tytułem Orła KW otrzymali sprzęt od naszych partnerów klubowych: Salewa - plecaki oraz sprzęt dodatkowy o wartości po 1000 zł, Yeti - kurtki puchowe Bonatti oraz śpiwór Boulder. Każdy z wyróżnionych otrzymał natomiast sprzęt firmy Salewa o wartości 500 zł.
 

2010

W kategorii górskiej: 

  • Kinga Baranowska za zdobycie Annapurny, swojego siódmego ośmiotysięcznika.

W kategorii sportowej: 

  • Aleksander Romanowski za zdobycie tytułu mistrza Polski w bulderingu.


2009

W kategorii górskiej: 

  • Wojciech Ryczer za wyprawę eksploracyjną w rejon Kokszał-Tau, zdobycie Piku Plaza (4912 m n.p.m.) nową drogą Z-K (D+, 600 m) oraz dziewiczego Piku Granitsa (5370 m n.p.m.) nową drogą Nordic Walking (AI5/5+, M4 z miejscem M5, 1000 m). Na klasę przejść składa się ich wysoka wartość sportowa, walor eksploracyjny oraz niedostępność rejonu. Partnerami Wojtka podczas wyprawy byli Rafał Zając i Michał Kasprowicz.

W kategorii sportowej: 

  • Aleksander Romanowski za zajęcie drugiego miejsca w finale Pucharu Polski w bulderingu oraz świetne wyniki uzyskiwane w całym sezonie startowym.


2008

W kategorii górskiej:

  • Michał Król za nową drogę Dzień Niepodległości (W5+, M7) na Pharilapcha (Nepal).  

W kategorii sportowej:

  • Stanisław Kieniewicz za przejście w skałach drogi o wycenie 7c+ w stylu OS oraz pokonanie czterech dróg o wycenie 8a w stylu RP.


2007

W kategorii górskiej:

  • Kinga Baranowska za zdobycie Nangi Parbat i niemal udaną próbę na Dhaulagiri.

W kategorii sportowej:

  • Kuba Ziółkowski za świetne występy w Pucharze Polski i Mistrzostwach Polski w bulderingu.


2006

W kategorii górskiej:

  • Piotr Morawski za zakończony powodzeniem projekt Tryptyk Himalajski (wejście w jednym sezonie na Cho Oyu, Annapurnę i Broad Peak) - wielkie przedsięwzięcie w najwyższych górach.

W kategorii sportowej:

  • Stanisław Kieniewicz za przejście w stylu RP drogi Arnaque.com (8a).  


2005

W kategorii górskiej:

  • Dawid Kaszlikowski za wytyczenie drogi Fantasia (7b+/c, 700 m) w Atlas/Maroko i za pierwsze wejście na Lotos Peak (Himalaje) drogą (VIII-, M6, 750 m).  

W kategorii sportowej:

  • Tadek Kieniewicz za osiągnięcie w wieku 16 lat poziomu VI.4+/5.

Laureaci otrzymali nagrody od firmy MountX.


2004

W kategorii górskiej:

  • Marcin Miotk za szybkie wejście na Pik Pobiedy (7439 m) w stylu alpejskim.

W kategorii sportowej:

  • Kuba Ziółkowski za przejście drogi Prawie wszystko na sprzedaż (VI.7+) na Demonie w Podzamczu (jest to jedno z najlepszych przejść w skałach w historii klubu).


2003

W kategorii górskiej:

  • Paweł Karczmarczyk za udany sezon kaukaski, a w szczególności przejście filaru Szchary.
  • Marcin Kaczkan za osiągnięcia podczas zimowej wyprawy na K2.
  • Piotr Morawski za osiągnięcia podczas zimowej wyprawy na K2.

W kategorii sportowej:

  • Jakub Jodłowski za przejścia skałkowe do VI.3 OS i VI.4 RP oraz zajęcie 3 miejsca w Mistrzostwach Polski Juniorów.

Laureaci otrzymali nagrody od: MountX i Rossignol.


2002

W kategorii górskiej:

  • Marcin Kaczkan za solowe wejście na Pik Pobiedy (Tien-Szan).

W kategorii sportowej:

  • Kuba Ziółkowski za przejścia w stylu RP dróg skalnych o trudnościach do VI.6+.

Laureaci otrzymali nagrody od: Mount&Wave, Rossignol i Techniki Górskiej.


2001

W kategorii górskiej:

  • Marcin Kaczkan za zdobycie drogą normalną Chan Tengri (6995 m) podczas klubowej wyprawy w Tien Szan i próbę wejścia na Pik Pobiedy (7439 m).
  • Piotr Morawski za zdobycie drogą normalną Chan Tengri (6995 m) podczas klubowej wyprawy w Tien Szan.
  • Paweł Olek za przejście w zespole z Grzegorzem Bittmarem drogi La Liberte w Bournillion (Vercors, Francja), określanej mianem największego okapu Europy.
  • Paweł Strzelecki za obiecujący debiut tatrzański. Paweł w swoim pierwszym sezonie tatrzańskim przeszedł z różnymi partnerami 31 dróg.

W kategorii sportowej: nie przyznano.

Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Mount&Wave i Rossignol.


2000

W kategorii górskiej:

  • Michał Ziółkowski za całokształt działalności górskiej w roku 2000, a w szczególności: Kaukaz - Szchara (5201 m) drogą normalną (5A, ok. 1500 m) przejście z Pawłem Karczmarczykiem, przejście Grani Tatr od Przełęczy pod Kopą do Rysów z Alicją i Arturem Paszczakami i w Alpach: Grandes Jorasses drogą "Mały Całun" (TD, 600 m) z Markiem Czyżewskim.

W kategorii sportowej:

  • Michał Górzyński za dużą ilość przejść zarówno w stylu OS i RP, jak i liczne osiągnięcia na zawodach: 
  1. Akademickie Mistrzostwa Polski - 1 m-ce na czas, 2 m-ce na trudność, 1 m-ce drużynowo na trudność.
  2. Akademickie Mistrzostwa Warszawy - 1 m-ce drużynowo. 
  3. Puchar Warszawy - 4 m-ce w I edycji i 7 m-ce w II edycji. 
  4. Puchar Polski - (Gliwice) 9 m-ce na trudność i 7 m-ce na czas, (Podlesice) 13 m-ce na trudność i 8 m-ce na czas, (Gdańsk) 7 m-ce na trudność i 8 m-ce na czas.
  5. Przejścia skalne: Samsara (8a/a+) RP w Osp, King Kong (VIII) OS w Adlitzgraben, bez nazwy (7b) OS w Finale, Defi (7b+) OS w Chateauvert, Rattle snake (7b) OS w Bauchet, L'ange gardien (7b+) OS w Orpierre, bez nazwy (7c) OS w Ceuse, Sudtirol mio amore (IX) OS, Due espresso (IX-) OS, bez nazwy (IX) RP wszystkie w Frankenjura - w sumie ponad 200 przejść w skałkach.
  6. Topowe przejścia bulderowe w podwarszawskim Janówku: Suplement (8b) RP i Niemoralna propozycja (8b) RP.